- Články

  Zpět na seznam článků 

  Dathe funktechnik

  Hned po HAM zkouškách přišla na řadu otázka, jaké pořídit hlavní rádio. Nejsem ten typ člověka co si řekne, tohle mi stačí. Pak to dopadá tak, že po chvíli zjistíte že vám to nevyhovuje, a proto přijde na řadu prodej a výměna rádia za lepší. Proč? To je už lepší chvilku počkat a rovnou si vybrat lepší a být spokojen. Jako první volba padla na Yaesu FT-897. Ale jak jsem pročítal recenze a promýšlel jsem co za ty peníze dostanu, tak jsem usoudil že to nebude to pravé. Další volba padla na ICOM IC 7000, ale po delším telefonátu s prodejcem z Brna, jsme musel zase změnit názor. Důvody netřeba uvádět. Pak mě napadl Kenwood TS-480, ale ten je zase kompromisem a nemá VKV a UKV. Nakonec volba padla na Kenwood TS-2000X. Jak jinak než po konzultaci s přítelkyní jsem dostal souhlas a už zbývalo jen dát dohromady finance. To bývá vždy ta podstatná část problému. Už nevím čím to tenkrát bylo, asi tím že se zrovna nějak dařilo a částku jsem měl poměrně brzy připravenou. Asi jako všichni žijící zde, v té české kotlině, i já jsme přemýšlel, jak za své finance dostat maximum. Hitem byl nákup v U.S.A., ale po spočítání rizik s nákupem a ještě doplacení cla a DPH, jsem od této možnosti upustil. Nákup v E.U. se už jevil příhodněji. Na www.kenwood.de jsem si dohledal obchodní partnery značky a začal jsem zjišťovat, který prodejce s kenwoodama v Německu je nejblíže. Po prohledání adres na Google Earth jsem vybral www.funktechnik-dathe.de cca 243km od mého QTH.

  A proč vůbec to všechno? V tu dobu 16.12.2010 vycházel cenový rozdíl u nás a v Německu na 10 000 čistá ruka. To už stojí za přemýšlení. Fakt je ten, že částku jsem měl jako bych stanici kupoval u nás, ale v Německu jsem měl za stejnou cenu navíc: Zdroj 30A Diamond  GSV 3000, anténu Diamond X-5000, anténní přepínač na tři antény, 60 metrů RG-213 a navíc jsem dostal jako pozornost 20ks PL a N konektorů pro 213 zdarma. Co by jste si vybrali vy?

Ráno 16.12.2010 vyrážíme z ČR ještě za tmy cca v 6:00. Jak to bývá zvykem, když o něco jde, tak na silnici noc před tím byla sněhová kalamita a ještě některé hraniční přechody byly uzavřené. Naštěstí ne ten náš. Ale pro jistotu jsem si to ještě telefonicky ověřil u dálniční policie Ústí nad Labem.

 

Deutsch větřák.

 

Dopoledne v 11:26 jsme na místě. Celá peripetie obnášela emailovou korespondenci v němčině za účelem zamluvit si rádio dopředu, aby bylo skladem. Německy si pamatuju ze školy Das Auto, tak jsem musel požádat mojí hodnou sousedku o přeložení pár emailů do němčiny. Tím jí touto cestou děkuji :) Prodejna opravdu nešla přehlédnout. Antén zde bylo hojně.

 

Prodejna jistého Franka Dathe je velmi útulná. Radiostanice, zdroje, antény a další zařízení jsou zde úplně všude. Přítelkyně velmi dobře "šprechtí" anglicky a pro jistotu jsme si vzali sebou vytištěnou emailovou korespondenci. Po přistoupení k pultu, kde stála postarší dáma a oslovení "Hello" jsme jí ukázali papír s textem. Zašla dozadu a přišel k nám Frank Dathe sám osobně. Byl vznesen dotaz na jazyk komunikace, tak jsme navrhli English. S usmáním a menšíma rozpakama souhlasil. Co měl také jiného dělat. Následovala krátká výměna dotazů a už se na pult před námi začaly snášet krabice. Není lepší pocit, než když si jdete koupit "vyvoněné" rádio. Po součtu ceny za rádio a zdroj jsem vznášel dotazy na anténu, kabel a přepínač, samozřejmě pomocí překladu přítelkyně a ukazováním na vytištěný seznam. My přeci nejsme TO "Unterwasermani", jo máme to v sobě, bohužel. Když jsem chtěl 60metrů  RG-213, tak si mi Frank pokoušel vysvětlit, že budu mít velký útlum v kabelu. :) Úsměv. Následně jsem mu musel vysvětlit, že kabel hodlám nastříhat na tři kusy, a že k anténě to mám 20metrů. Pochopil a spadl mu kámen ze srdce. Vybalil Kenwooda a nastavil na něm na UHF převaděč na Klínovci. Stanice začala hrát jak z partesu. Pak následovalo balení, placení a děkování. Potom ještě řekl moment a přinesl mi pytlík s dvaceti konektory pro RG-213. To udělá vždycky radost. Zbývalo jen vyrazit k domovu.

 

Pravidelné zástavky jsou potřeba.

 

Zima až praští.

 

České "paštiky" si nikdy nezapomenou řízky.

 

Cca 500km tam i zpět.

 OK5AJA

Copyright © OK5AJA