- Články

  Zpět na seznam článků 

  Směrovky DL6WU pro 23cm, 70cm a 2M

  Po nákupu Kenwooda s 23cm pásmem, jsem řešil, jakou postavit anténu. Jak jinak, usednul jsem k vyhledávači a po zadání klíčových slov "YAGI CALCULATOR" mi vyběhnul odkaz na stránky VK5DJ www.vk5dj.com. Ten má na webu velmi jednoduchý software pro výpočet Yagi dle požadovaného kmitočtu. Jde o anténu Yagi typu DL6WU s celovlným dipólem. Jak se říká, co člověk to názor, tak i tady platí, co člověk to anténa.  Nějak jsem si ten typ oblíbil. Jednoduchá konstrukce antény i balunu. Je fakt, že oproti DK7ZB si člověk trošku musí pohrát s dipólem, ale není to nic problémového co by se nedalo zvládnout. Naopak, jelikož dipól drží na třech bodech, tak mi přijde bytelně uchycený.

Ale zpátky k anténě. Do nainstalovaného softwaru, který si můžete stáhnout ZDE (jedná se o verzi 2.6.7), jsem zadal kmitočet 1296Mhz SSB pro 23cm. Pro začátek jsem zvolil odhadem délku dva metry. K této délce dva metry hlavního ráhna označeného jako (boom) vychází 24 ks direktorů. Průměr prvků jsem stanovil 6mm dural a dipól 3mm mosazný svářecí drát, protože je velmi dobře tvarovatelný a mám ho velkou zásobu na pokusy. Vše jsem si vytisknul a začal jsem zjišťovat, kde nakoupit materiál pro stavbu antény. Asi mezi největší obchodníky s hutním materiálem a neželeznými kovy u nás patří Ferona a.s.. Spočítal jsem délky všech prvků a vyrazil jsem na nákup. Výhoda ve Feroně je, že vám bez problémů nařežou potřebnou délku a nemusíte si kupovat hned celou šestimetrovou tyč jacklu. Jako hlavní nosné ráhno jsem zvolil 20mm jackl. Výhodou bylo, že jsem všechny direktory a reflektor mohl přesně začistit na soustruhu. Stojanová vrtačka je základní předpoklad pro úspěšnost celé akce. Tolerance rozměrů při tak vysokém kmitočtu je 1mm. Takže nějaké vrtání v ruce zde nepřichází v úvahu.

 PDF s návodem pro Yagi 23cm zde a balun

 

Na 23cm je samozřejmostí N konektor.

 

Fakt je, že se jednalo o první anténu a rozhodně bylo co v konstrukci zakrytí dipólu zlepšovat.

 

Jednotlivé díry pro prvky byly předvrtány vrtákem o průměru 4mm a následně vyvrtány vrtákem 5,9mm. Jelikož dural je tvrdý a má 6mm, ta desetina stačí, aby prvky držely perfektně po naklepnutí na svém místě. Tzv. uložení s přesahem :)) Dvacet centimetrů od ráhna jsem přidělal druhé nosné ráhno, aby držák co nejméně ovlivňoval vyzařovací diagram antény.

 

Ve spodní části byl přichycen symetrizační člen pro přizpůsobení antény na 50Ohm. Zkušebně jsem ho nechal volně přístupný, aby se nechala anténa doladit.

 

  Směrovka pro 70cm

Jako druhý pokus jsem zkusil vyrobit DL6WU pro 70cm. 13 prvků zisk 13,1dB.

 

I zde se ještě jednalo o otevřenou konstrukci balunu. Jelikož jsem chtěl v zápětí zkusit vyrobit směrovku pro 2M, tak jsem věděl, že budu muset udělat zakrytou verzi.

 

PDF s návodem pro Yagi 70cm zde a balun

Zapojení balunu vypadá asi takto. Výhodou programu od VK5DJ je, že má přednastavené nejběžněji používané koax. kabely a vy si balun můžete vyrobit z libovolného kabelu. Software vše přepočítá podle toho, jakým kabelem disponujete.

 

  Směrovka pro 2M

  Směrovku pro dvoumetr jsem chtěl postavit s využitím plné délky jednoho profilu, tedy 6 metrů 25x25 jacklu. Tedy 12 prvků z toho 10 direktorů a zisk 12,7dB. PDF s návodem pro Yagi 2M zde a balun . Jelikož se jednalo už velikostně o trošku jinou ligu, prvky jsem zvolil z duralu o průměru 8mm a dipól rovněž z 8mm silné kulatiny. Zde nastal problém, jaký materiál na dipól použít. Nakonec jsem ve Feroně vybral měď , protože měď se po ohřátí a prudkém zchlazení nechá krásně tvarovat. Kryt balubnu jsem zvolil acidurovou rozvaděčovou krabičku, která má velkou výhodu, že se nechají otvory okolo měděné kulatiny dipólu utěsnit pouhým dotažením převlečených matek krabičky. Při výrobě mi aktivně pomáhal Pavel OK9MAX. Fotky jsou bohužel jen z telefonu. V podstatě na všechny baluny jsem používal koax. kabel RG-62 air, protože jsem ho měl jaksi moc. Co se týče PSV, tak všechny antény co jsem vyrobil nikdy nepřesáhly PSV 1:1,4 na kmitočtu, pro který byly vyráběny. Některé vyšli při měření 1:1. Jelikož jsem neměl v té době ještě pořádný měřák na PSV, tak mé prosby vyslyšel OK1VSD a zapůjčil mi PSV měřák Rohde&Schwarz. S rozsahem 25-1000Mhz pro mé účely dostačující. Tímto děkuji 0K9MAX a OK1VSD za spolupráci při vývoji antén.

Nutno dodat, že ohřát 8mm měděné kulatiny není sranda. Proto musela nastoupit 200w pájka jako předehřev.

 

Izolace proti vodě byla provedena důkladně. Veškeré možné prostupy byly řádně vyplněny silikonem.

 

Celkový pohled na balun.

 

Tohle se velikostně s pásmem 23cm nedá srovnat :) Délka šest metrů.

Pokračování příště.

 OK5AJA

Copyright © OK5AJA