- Články

  Zpět na seznam článků 

  Příprava na QRP Contest na kótě Cecemín 236m n.m. - 2011

  Cecemín se svojí výškou 236m n.m. není nijak úchvatná kóta. Ale jelikož se v mém okolí polabské nížiny žádný kopec s 360° kruhovým výhledem nenachází, byl ideální volbou. Kdo se pohybuje v okolí Mělnicka, tak určitě o Cecemínu slyšel, tedy pokud se pohybuje okolo vysílaček. Počátkem 90. let dvacátého století se zde pravidelně každý rok pořádali CB setkání. Pořádalo se zde i několik expedic na CB. Na leteckém snímku je to ta plocha s vlaječkou cca 25x15 metrů. Cecemín se nachází ve čtverci JO70HG, stejně jako mé domácí QTH. Součástí vrcholu je i vodárenská nádrž sloužící pro závlahu okolních polí. V dobách setkání CB se o tento kus zelené trávy tak nějak pečovalo. Bohužel s nástupem telefonů, této neosobní doby a úpadkem CB se přestali srazy konat. Tím se samozřejmě o travnatý plac už také nikdo nestaral. Tráva vysoká, přerostlá a hromada odpadků. Proto jsem chtěl, i tak trošku z nostalgie, tuto kótu oživit. A nebyla k tomu lepší příležitost než na QRP Contest. Jelikož to po dlouhé době byl můj první výjezd do terénu, tak jsme se dohodli s Arnoldem OK5AMA, že na odzkoušení bude tato kóta dostačující.

 

  Kdo by taky chtěl vysílat na skládce že? V podvečer asi týden před závodem jsem vyrazil na kótu posekat trávu a trošku prořezat nálety. Tato fotka zachycuje místo při příjezdu, kde byla vysoká a přerostlá tráva dosahující někde až metrové výšky. A zkuste si takovou trávu sekat sekačkou na nízký trávník.

 

  Vysbírání plechovek, sklenic, PET lahví a obalů od všeho možného byl první úkol. Vše jsem snesl na jednu hromadu a následně nandal do pytle. Manželka neúnavně fotila mojí mravenčí práci.

 

Cecemín je moje srdeční záležitost. I přes to, že má tak malou nadmořskou výšku, tak při dobré viditelnosti odtud zahlédnete Bezděz, Ještěd, Říp, Vrátenskou horu, Milešovku, Sedlo, Bukovou horu a třeba i nejvyšší stavbu v ČR, dva vysílače Liblice u Českého brodu. Za velmi dobrých podmínek jsou částečně viditelné i Krkonoše. Jediná nevýhoda byla, blízké dráty VN a lokální trafostanice, která nám silně rušila příjem ze severních směrů.

 

Sekání té vyšší trávy byl očistec.

 

Západy slunce zde opravdu stojí za to.

 

Ještě trochu vyčistit zarůstající plochu od náletových dřevin.

 

Vyčištěno a připraveno. Uprostřed je ohniště a už jsem se těšil, jak ho s Arnoldem využijeme.

 OK5AJA

Copyright © OK5AJA