- Články

  Zpět na seznam článků 

  Stavba stožáru RDM-6 od A do Z

  Když mi poštou dorazila koncese z ČTÚ, začal jsem přemýšlet o stavbě stožáru. Po dlouhém shánění na internetu a několika desítek telefonátů jsem stále neměl úspěch. Výsledek, RDM-12 je nemožné sehnat. Objevil jsem nově začínající e-shop firmy STV Group a.s. www.armypoint.cz a k mému štěstí se nastěhovali do bývalé základny protivzdušné obrany ve Staré Boleslavi. Což je co by kamenem dohodil. Dohodnul jsem si schůzku a v očekávání jsem vyrazil na prohlídku bývalé základny. Po prohlídce areálu jsme zamířili k bednám se stožáry. Byly zde pouze 8metrů výsuvné s pumpičkou. Když jsem specifikoval moje přání na výšku minimálně 14 metrů a příhradové konstrukci, tak prodejce říkal, že se po něčem podívá v PC. Přijeli jsme na bývalou ubytovnu vojáků a v místnosti, kde dřív měl asi nějaký velitel roty svojí kancelář, mi ukázal fotky v pc, kde na zemi ležel trubkový stožár s označením TA-19. Oči se mi rozsvítili, protože když jsem projížděl na internetu fotky vojenských stožárů a narazil jsem na RDM-6 s výškou 19 metrů, hned jsem si na něj tajně myslel, ale vůbec jsem nečekal, že se někde dají ještě koupit. Byl to on, RDM-6 tam ležel na asfaltu. První co ze mě vylítlo "To je on" Cena zněla 12 000,-. Budu o tom přemýšlet říkám. Má to ale podmínku, musím si pro děj dojet do Chrastu u Chrudimi.

 Doma jsem vše hodil na papír a došel jsem k závěru, že dosažená výška stožáru 19 metrů plus to, že je s kompletním příslušenstvím, je za tu cenu poměrně slušné. Odpadá totiž stavba jakéhokoliv základu, protože stožár přidělám na dům a za ty peníze nic lepšího nevymyslím.

 Byl krásný podzimní slunečný den 30.9.2010 a já jsem vyrážel směr Chrast u Chrudimi. Les bývalého vojenského prostoru hrál všema barvami. Několik minut jsem se dožadoval vstupu u brány mačkáním zvonku, nakonec vylezl nějaký vrátný. Jsou vzadu, jeďte furt rovně. Sednul jsem do auta a vyrazil, délka stožáru měla být něco přes 5 metrů, tak snad to bude v pohodě říkám si.

  Rozsáhlost areálu mě docela překvapila, ujel jsem tři kilometry a nikde nikdo. Cestou jsem potkal jen nějakého technika, co repasoval BVP doslova jak se říká "na koleni". Nakonec za několikátou zatáčkou jsem uviděl kouř z ocelové palety. Tak sláva. Dorazil jsem akorát včas. Už tam na mě čekal ten stejný člověk ze Staré Boleslavi. Odkryl starou vojenskou plachtu a povídá "vyberte si". Na hromadě ve sloupcích naštosováno cca 30 magirusů RDM-6 možná i víc. Byl jsme v úžasu. Utřel jsem slynu a začali jsme nakládat. Jedna hromada stožárů a druhá beden s příslušenstvím. 2,5 metrů stožáru na vozejku a 3 metry koukalo přes vozejk. Na vozejku jsem zatížil stožár sto kilama pomocí pytlů s pískem. Hned vedle jsme položili bednu s originál příslušenstvím. Zběžně jsem obsah překontroloval a zdálo se, že je balení kompletní. Ještě aby ne, když bedna byla originálně zatlučená hřebama.

Stožár jsem ukotvil a ještě jsem prošmejdil plac. Dal jsem se do řeči s místníma a začal jsem vyzvídat co to vůbec bylo za objekt. Jednalo se o bývalý muniční sklad. To vysvětlovalo proč byly jednotlivé objekty tak daleko od sebe. Za 500,- jsem si ještě vybral duralový stožárek, respektive anténu k R-123. Cestou zpět jsme se stavili u jednoho objektu, abych se podíval jestli se mi něco nebude hodit. Tak jsem si tam vyhrábnul tři lehčí kotvící kolíky s oky, 500m cívky vojenské dvoulinky a jedenu vojenskou zánovní petrolejku. Připadal jsem si jak v armádních Holicích.

Jelikož se v podstatě jedná o mobilní montáž, tak stačily vyrobit jen držáky na zeď. A nějaký držák pro antény do vrchního dílu. V základu na stožár byly umístěny dvě antény pro VHF,UHF a SHF a jedna KV windom FD-4. Bohužel kdo z nás má tak velký pozemek, aby mohl ideálně natáhnout KV anténu a navíc dokonale i kotvící lana? Proto jsem měl takové tušení, že to rozhodně není poslední stavba. V základní sadě byly ke stožáru dva druhy kotvících kolíků do země.

První zkušební vysunutí stožáru

 

Jelikož je zde měkká půda, tak jsem radši zvolil delší kotvící kolíky cca 70cm dlouhé. Ono kotvit do zmrzlé půdy není zrovna ideální. Stožár je Maďarské výroby a musím říct, že to měli opravdu kluci vychytané. Opravdu perfektní pomůcka pro napínání kotvících lan jsou originální napínáky. Stožár je kotven v základu 4lanama do třech směrů v ideálním stavu 120° a stejné vzdálenosti od paty stožáru. Bohužel ani jedno jsem nemohl dodržet. To se vy výsledku projevilo na síle napnutí jednotlivých lan a na rovnosti postavení stožáru.

 

Samozřejmě nebyla to žádná tragédie, ale perfektní to taky není. Na jaře bude nutností vybetonovat pořádné kotvící body, které budou zachytávat nejsilnější nárazy větru přicházející ze západu.

 

Na jaře roku 2011 jsme se pustil do betonování kotvících patek.

 

Každá kotvící patka 50x50x50cm cca 250 kilo.

 

Na každou kotvící patku vedou tři lanka, která drží tři vrchní patra.

 

 A je vybetonováno.

 

Nějak se to brzy naplnilo :)

 

Postupně jsem na stožáru vyměnil několik antén. Přidal jsem bezpečnostní kameru, která koukala kolmo dolů ze stožáru a sledoval jsem, jak se stožár ve větru vrtí. A taky mi postupně docházelo, že se jedná o provizorní řešení.

 

Zkušebně jsem ještě přidal GP na pásmo 6M do nižšího patra a musím říct, že s touto sestavou jsem byl na hranici nosnosti stožáru. Celá konstrukce se vysouvá ručně, a jelikož jsem na stožár navěsil spousty antén a svazek asi 8 kabelů, měl jsem při vysouvání stožáru co dělat.

 

Instalce 11el. Yagi DL6WU 70cm + vertikál.

 

Druhá verze držáku pro antény.

 

Třetí verze držáku pro antény. Byla to hezká zkušenost, ale dál bych se s tím už rozhodně neposunul. Počátkem roku 2012 se začaly na internetu objevovat inzeráty na příhradové stožáry a dokonce se objevili i dřív nedostupné RDM-12.

 

Západ slunce nad Všetaty.

 

V lednu 2012 jsem přivezl nový příhradový stožár, a tím to měla v podstatě erdéemka spočítané. V létě téhož roku jsem už stožár balil, protože si pro něj měl přijet nový majitel.

 

Výhodu tento stožár měl. Dokázal s ním manipulovat jeden člověk. Bylo to hezký, krátký a taky to stačilo. Je čas se posunout na nový level. Teď je na něm asi CB anténa a kamerový systém.

 

Těžce jsem se s ním loučil. :)) 73!

 OK5AJA

Copyright © OK5AJA