- Články

  Zpět na seznam článků 

  GP RURY 1/4  45Mhz - 433Mhz

  Člověk se něčemu vyučí, něco se naučí a hned to má potřebu vyzkoušet v praxi. Asi takový pocit jsem měl, když jsme s Pavlem OK9MAX přemýšleli jakou nejjednodušší anténu vyrobit pro naše účely. Tenkrát jsme se zabývali nejvíce o sdílené kmitočty na VKV, počínaje 45 Mhz, 77Mhz, 172Mhz a 448Mhz. Konstrukce antény byl typický GP (Ground Plane) s čtyřmi prvky v úhlu 45° od horizontální roviny. Čím se dosáhne impedance u antény 50Ohm. Anténa má své klady i zápory. Výhodou je poměrná širokopásmovost. S určitým kompromisem GP pro 172Mhz chodí po celém 2m pásmu. Nevýhodou je, že anténa o délce 1/4 (čtvrt vlny) nemá žádný zisk signálu.

 V jednoduchosti je krása, to platí ve všem, i tady při výrobě antén. V roce 2001 jsem kupoval dural na antény ještě v prodejně přímo pod Elixem. Dnes už tam není. Osmi milimetrové kulatiny a jednu duralovou kulatinu o průměru 60mm a délce půl metru. Ta bude sloužit pro nařezání na výrobu vlastního těla antény.

 Pro výpočet antény na potřebný kmitočet slouží velmi jednoduchý vzorec  300:frekvnece:4 = délka zářiče a čtyř protiváh pod úhlem 45° od horizontu a 135° od zářiče.

  Příklad 300:145Mhz:4 = 51cm délky zářiče i protiváh. Kdo si nikdy nepostavil "čtvrtku" jako by nebyl.

  Konstrukčně jsme usoudili, že maximum délky pro 8mm duralovou kulatinu je kmitočet 45Mhz. Délka prvku vychází 1,6 metrů  a to je tak akorát.

 

Ve spodní části byl vyříznut závit 15x1mm, do kterého i přes lehké niance šla našroubovat PL propojka. Z vrchní části se do PL propojky na těsno zasunul duralový zářič, který měl 1cm na konci zúžený pro pevné uložení v konektoru. Jsou zde čtyři otvory pro našroubování protiváh. A jeden 5mm jistící šroub, který drží anténu proti vypadnutí z příruby.

 

Takto vypadá finální podoba antény v detailu a v podstatě se liší jen délkou prvků pro daný kmitočet.

 

GP RURY 1/4 lambda pro 433 Mhz.

A proč RURY? No název vznikl podle začátečních slabik svých stvořitelů. žička RYbář - RURY.

 OK5AJA

Copyright © OK5AJA