- Články

  Zpět na seznam článků 

  Instalace Meteostanice WarioWeather Compact ME13 na stožár

  S velkým očekáváním dnes dorazil balík. Už jsem se nemohl dočkat, protože co si budeme povídat, tři roky bez měření počasí je utrpení. Těšil jsem se jako malý kluk. Poslední měření meteorologických hodnot proběhlo totiž 23.5.2014. Může za to zásah blesku do stožáru a následné vyhoření měřících čidel. Faktem bylo to, že již v tuto dobu byla původní meteostanice zastaralá a já jsem přemýslel jakou cestou meteostanic se vydat.  Moje hlavní podmínka pro výběr meteostanice byla to, že musí fungovat nezávisle na spuštěném PC, který data ze stanice vyčítá a pak následně posílá na internet. Tohle se mi zdálo jako řešení nepraktické a navíc ekonomicky náročné, ohledně spotřeby elektrické energie a navíc starost o PC. K určitým drahým meteostanicím se nechá dokoupit dataloger, ale je to zase finanční náklad navíc k již tak drahým stanicím.

  Jednou mi kolega OK5AMA poslal odkaz na webový server http://www.wanet.cz/ip-meteostanice/, ať se na to podívám, že tam mají nějaké meteostanice. Po prostudování webu mě zaujala možnost, mít IP meteostanici zapojenou přímo do internetu a o nic víc se nestarat. V tu dobu měl výrobce na webu http://www.meteo-pocasi.cz/ modelové řady ME 11 a 12 a připravoval se vývoj modelu ME13, který měl být více kompaktní.  Meteostanice Wario jednoznačně vyhrála, proto padla volba na budoucí model ME13. Čemu jsem se rozhodně chtěl vyvarovat, bylo to, že při zásahu bleskem, odejde všechna technologie najednou jako v minulém případě. Proto se musí zařízení rozdělit na dva stožáry. Navíc první RDM12 je přímo u domu a docházelo by zde ke značnému zkreslení měřených hodnost jako teplota od stoupající ohřáté střechy domu, tak větrné turbulence od okolních budov. Hlavně jsem se chtěl vyhnout ovlivňování meteostanice elektromagnetickým polem od KV a VKV provozu s vyšším výkonem. Stará meteostanice s tím měla problémy. Proto padla volba vybudovat nový stožár RDM12 v zahradě na opačném konci pozemku, kde by nemělo docházet k ovlivňování měření v takové míře.

  Následovaly tři roky příprav od shánění stožáru, dopravy až z Moravy, renovace, vybudování základu, předělání RDM12 na lanový systém zvedání, instalace sklopného ancáblu, montáž rozvaděče a elektroinstalace až po konečnou montáž. Část těchto činností jsem popsal zde http://www.ok5aja.com/clanky_meteostozar.html. Pak už to chtělo jen něco naspořit do prasátka a počkat si. Jediné dilema jsem měl s hardwarem meteostanice. Vítr se má měřit 10m nad zemským povrchem, to všichni víme, ale jelikož jsem se chtěl vyhnout většiny turbulencí od okolních nižších stromů a budov, tak jsem využil celý potenciál RDM12 + 2m nástavce. Vítr měřím ve výšce 16metrů. Problém je, že jednotka, která vyčítá hodnoty z anemometru má pouze dvoumetrový kabel. Což zase nestačí, když se má teplota měřit dva metry nad zemí. Proto mi zde vzniknul rozdíl 14metrů. Řešení taky bylo doplnit meteostanici o přídavné teplotní čidlo a zasunout je do radiačního šťítu. Ale i zde je maximální délka kabelu 10 metrů a tím pádem bych se i tak nedostal do požadovaných dvou metrů nad zemí. Celý problém by u mě vyřešil nákup nového modelu ME 15, ten již umožňuje bezdrátové komunikace s přídavnými čidly, ale tento model je zase mimo moje finanční možnosti. Proto jsem šel cestou pro mě důležitějších hodnot měření a to větru. Celý systém jsem umístil cca 15 metrů nad zem. Následně uvidíme jak mi bude měření teploty vyhovovat.

  No a 1.8.2017 mi přišel balíček. Ten slavností okamžik jsem nafotil i pro budoucí generace.

  Otevřel jsem ho.

  A už jsem se kochal hezky uspořádanými čidly.

  Vše hezky zabalené, navíc přibalené i CD s kompletními návody v CZ a EN jazycích. Ke stanici jsem vybral vyhřívaný srážkoměr, abych mohl měřit i sněhové srážky.

  K výložníku jsem vyrobil uchycení pro připevnění celé konzole ke stožáru.

  Při takových akcích člověk ocení sklápění stožáru. Když může montáž probíhat s nohama na zemi, je to pohoda.

  Pohled na finální montáž

  Vysunuto a měříme.

   Menší problém nastal při pokusu přihlásit se do webového rozhraní meteostanice. Díky technické podpoře jsem zjistil, že to byla moje neznalost síťové problematiky (což jsem předpokládal). Po vyřešení problému s IP adresou se meteostanice načetla na první přihlášení. (To je tak, když se nečtou návody od začátku). Velice oceňuji technickou podporu, protože po vznesení dotazu v pátek večer mne ihned v sobotu ráno kontaktovali a za 5 minut bylo vše vyřešeno. Klobouk dolů před takový přístupem, ostatní firmy se mají co učit.

  Co musím obzvlášť vyzdvihnout je webové grafické rozhraní. Intuitivní a přehledné ovládání grafiky a zobrazených hodnot včetně libovolně definovaných grafů historických hodnot. Stejně tak je plus responzivní zobrazení v androidu. Ostatně můžete posoudit sami.

  http://moje.meteo-pocasi.cz/vsetaty/ na této adrese je přímo výstup měřených hodnot.

  http://www.meteo-pocasi.cz/maps/cz/stredocesky/1014-meteostanice-vsetaty/ - zde je rychlý přístup na veřejný přehled

 

  Celkový dojem z meteostanice je zatím perfektní a mohu ostatním jen doporučit.

 OK5AJA

Copyright © OK5AJA