- Články

  Zpět na seznam článků 

  Směrovky DL6WU pro 23cm, 70cm a 2M - pokračování

  Po měření první směrovky na 70cm, a kupodivu dobrých výsledcích, jsem anténu rozebral a doinstaloval jsem na ní krabičku chránící elektrické zapojení balunu. Anténa ladí do ssb pásma na 432Mhz 1:1,2. Odizolování dipólu bylo zlepšeno přidáním třetí vrstvy smršťovací bužírky. Následně byl znovu přinýtován.

Důkladné utěsnění všech možných děr silikonem je nutnost.

 

Nakonec byl balun celý schován do rozvodné krabice.

 

Finální podoba 13prvkové Yagi DL6WU.

 

 

  Čtyři směrovky DL6WU pro contesty

  Když jsme se s Arnoldem OK5AMA  dohodli, že by nebylo špatné zkusit se zúčastnit letního QRP Contestu, nastala otázka, co za antény vzít sebou na kopec. Jelikož OK5AMA v té době byl hodně vytížen, navrhnul jsem, že se výroby antén ujmu. Dohodli jsme se na 10el. pro 2m a 16el. pro 70cm pásmo. Jelikož nám jde spíše o ten zážitek se zúčastnit a ne o první umístění, na které stejně nemáme, tak jsme usoudili, že tato sestava nám stačí. Zajel jsem tedy nakoupit potřebný materiál. Příprava na QRP contest skýtala ještě přípravu mobilního stožáru a dalších detailů, ale o tom zase v jiném článku. Jelikož jsme se rozhodli asi měsíc před závodem, tak jsem byl trošku v šibeničním termínu. Následovala klasická činnost, nařezat profily, rozměřit dírky, vyvrtat otvory pro prvky. To samé s duralovými kulatinami. Naměřit, nařezat, dočistit na soustruhu.

Vše je o to komplikovanější, protože prozatím nejsem majitelem dílny, a tak naklepávání a finální montáž probíhala na koleni. Dnes již konečně vlastním pracovní ponk se svěrákem. V době montáže antén to byl jen svěrák na ocelové noze.

 

První naklepnutí prvků jsem prováděl na schodech :)) Potom se musí prvky rozdělit na polovinu. To zabírá poměrnou část času, proto že se musí stále měřit. Tolerance + - 2mm u 70cm antény.

 

Osazení antény dipólem a připájeni balunu. Délka antén tři metry.

 

Vnitřek útrob ochranné krabice.

 

Finální zapojení balunu 1:4.

 

Detail zapojení.

 

Vše pořádně zasilikonovat. Voda je prevít.

 

Pro větší kompatibilitu v terénních podmínkách byl zvolen PL konektor.

 

Hotovo. Dva kusy 70cm připraveny na závody. Zbývaly ještě vyrobit dva kusy DL6WU pro 2m. Vše znovu dokola. Začalo se ale poněkud stmívat, a jen taktak jsem do noci nainstaloval 8mm duralové prvky.

Zoufalství prvního kalibru. Držet si anténu nohou a bušit do prvků je tragédie.

 

Ráno moudřejší večera. Proběhlo vyhřátí měděného dipólu v místě plánovaného ohybu. A  už se instaluje acidurka. Tohle je ta příjemnější část.

 

Příprava balunu 1:4.

 

Vše řádně pocínovat.

 

A jedna desetiprvková Yagi je hotová. Ještě jednu pro OK5AMA :)

  A praxe při QRP závodě ? 70cm ladí na 432 Mhz ssb 1:1PSV a 2m ladí na 144Mhz ssb 1:1,4 PSV.

Test antén na kótě Cecemín 263m n.m.

 

 OK5AJA

Copyright © OK5AJA